Je pravda, že družstevní byty mají své výhody, ale také i nevýhody. Za výhody lze považovat například nižší cenu.
Družstevní byt můžete mít tehdy, pokud jste součástí nějaké družstevní skupiny, která je zapsána v obchodním rejstříku.
Tyhle byty slouží právě pouze pro členy. Člen byt nevlastní ale je jen nájemníkem. Jeho prodej nebo naopak koupě znamená pouze převod práv člena v družstvu. Majitelem domu je bytové družstvo. Nelze ji použít jako zástavu.
Je zde ale možnost převést družstevní byt do osobního vlastnictví. Rozhodujícím faktorem je cena, která není vůbec nijak vysoká. Po převodu do osobního vlastnictví je poté i možné převést byt do zástavy. Nemyslete si, že ta nízká cena je jen tak. Může v tom být nějaký háček a to například v podobě nesplacené splátky.
Výhodou při koupi nebo prodeji je hlavně rychlost. Dá se provést totiž během několika dní. Pokud byt prodáváte, výhodu máte v tom, že nemusíte platit daň z převodu nemovitosti, jelikož dochází opravdu pouze k převodu práv člena v daném družstvu.
Jsou zde ale věci, na které je důležité si dávat pozor a to hlavně při jeho koupi. Měli byste si od majitele vyžádat nájemní smlouvu, potvrzení o tom že s bytem nejsou spojené žádné dluhy, potvrzení družstva, že se jedná opravdu o člena apod.
Určitě byste si jako kupující měli zjistit, jestli družstvo splácí nějaké úvěry, protože se vám tím může zvednout nájem. Zní to možná složitě, ale opravdu na tom nic není. Je jen důležité se o všem předem informovat, abyste později neměli žádné zbytečné problémy.
Převod a vlastnictví se považuje za uzavřené hned poté, co je doručena smlouva, která je podepsaná oběma stranami. Určitě jí věnujte velkou pozornost, aby vám něco neuniklo. Rozhodně nezkazíte nic tím, když smlouvu necháte vyhotovit nebo alespoň zkontrolovat nějakým zkušeným právníkem. Ba právě naopak. Bude to pro vás rozhodně tou nejlepší věcí, kterou můžete udělat.