Nebojte se, sambucus nigra není žádná kletba, ale latinský název nám všem dobře známého bezu černého. Tento velký keř (může být vysoký i několik metrů) je ozdobou nejedné zahrady, parku nebo přírodního zákoutí. Možná jste si všimli, že kvete ve dvou ročních obdobích. To, co na bezu vyroste ve formě malých, tmavých kuliček, jsou bezinky. Jako rostlina je to hotový zázrak, přesto není vůbec náročná, k životu jí stačí dostatek vlhkosti a více dusičnanů v zemi.
sirup z bezu.jpg

Z bezu se dá vlastně použít vše, od samotných bezinek až po kořen. Při prvním kvetení v jarních měsících můžeme květy použít na výborný čaj, což je osvědčený prostředek proti nastuzení, jeho pití se doporučuje i lidem, kteří trpí na průdušky. Pokud vás trápí problémy se stolicí, pomůže i zde. Užívat se nemusí ale jen vnitřně, působí velice dobře jako inhalační tekutina, dokáže pomoci ve chvíli, kdy vás přepadne například bolest hlavy.

Květy

Květy se doporučuje sušit, a to ve formě celých květenství, pouze z nich odstraníte stopky. Čaj z nich připravený má velké množství vitamínu C.  Květy můžete využít i při vaření, zkuste např. řízky.
bezový květ.jpg

Bezinky

Jestliže se rozhodnete pro sběr plodů, vyhněte se těm nezralým, zeleným. Připravit se z nich dá naprosto jedinečný sirup nebo se dají zavařit podobně jako ovoce. V syrovém stavu mají podobný účinek jako projímadlo.

Pokud patříte mezi ty nešťastníky, kteří trpí migrénami nebo záněty, pak zkuste hrnek čaje ráno, v poledne a večer. Tato přírodní léčba je určitě k organismu šetrnější než užívání chemicky připravených léků.

Z bezu se dá také vyrobit olejíček, který se může použít jako masážní při bolesti jakékoliv části těla.

Bez je nejen osvědčeným lékem, ale může být také součástí našeho jídelníčku. Připravit se s něj dá výborná marmeláda, med, víno, likér, zmrzlina, koláč nebo ocet.