Proč epsomská?
Své jméno získala podle anglického městečka Epsom. Dle historických pramenů poblíž něj v 17. století našel místní farmář pramen, který byl velice bohatý na obsah siřičitanu hořečnatého. A nedlouho poté byly objeveny výjimečné léčivé účinky této sloučeniny.
Proč zdraví prospěšná?
sírany
– podílejí se na vyplavování toxinů z těla
– zlepšují vstřebávání potřebných živin
– zmírňují migrény
hořčík
– pomáhá funkci svalů a nervů
– snižuje záněty
– hraje významnou roli při regulaci aktivity mnoha enzymů (týká se více než 300 enzymů)
– pomáhá produkovat serotonin, tzv. hormon štěstí
Minerály hořčíku a síranu se snadno do našeho těla vstřebávají přes pokožku. Proto je pro jejich doplňování jednou z nejlepších voleb lázně obsahující epsomskou sůl. Koupele uvolňují svalové napětí, pomáhají organismu zbavovat se škodlivých látek, pomáhají ke kvalitnějšímu a klidnějšímu spánku, brání kornatění cév, snižují nepravidelnosti srdečního tepu, tvorbu krevních sraženin a krevní tlak.
Epsomskou sůl můžeme též využít ve formě tělového peelingu, při pedikůře ke změkčení a osvěžení kůže, jako součást masky na mastné vlasy a pro jejich větší objem, ke snížení zadržování vody v těle, detoxikaci.
Proč na zahradu?
– protože při hnojení touto solí budete mít svěží, zelenější trávník i květiny (prospívá hlavně růžím, mají pak sytější barvu květů)
– protože při hnojení touto solí budete mít bohatší úrodu ovoce a zeleniny (pomáhá rychleji klíčit semenům, lépe se adaptovat a růst sazenicím, zvětšuje plody a vylepšuje jejich chuť)
– protože tato sůl odhání dotěrné slimáky a pomáhá ničit plevele (aplikujeme formou postřiků nebo sypeme na záhony)
– protože tato sůl je výborným přírodním hnojivem při nedostatku hořčíku (rostliny mají při něm žluté nebo zvlněné listy), hnojí se postřikem nebo se sůl přidává do půdy k rostlinám a zalije