Majitelé nemovitostí typu rekreačních chat a rodinných domů musí řešit kromě jiného i oplocení. Většinou to bývá až ta krajní záležitost, je celkem logické, že nejprve musíte mít střechu nad hlavou, a teprve pak vás bude zajímat zahrada a plot.
Oplocení pozemku bývalo kdysi dávno mnohdy noční můrou, ve hře je totiž velmi často poměrně velká plocha parcely. Když jí oplotíte pletivem, musíte k němu vyhloubit do země otvory pro ocelové trubky, případně zhotovit betonový sokl, a pak už je práce relativně snadná. Podobné je to i s dřevěným plotem, i když tam je pracnější montáž jednotlivých planěk, ovšem nejobtížnější a nejvíce zdlouhavé je to vždy s oplocením zděným.
Kdo chce mít důkladné soukromí a chce si postavit zeď či alespoň zídku z kamene či z cihel nebo tvárnic, sáhne hlouběji do kapsy a bude mít více starostí. Výstavba zdi kolem parcely je zdlouhavá a náročná.
Existuje však ještě jedna možnost, a sice betonový plot. Jsou to prefabrikované, betonové odlévané dílce, zpevněné výztužemi z konstrukční oceli, ve tvaru plochých desek, které se vsazují do drážek betonových sloupků. Sloupky se kotví napevno do země podobně, jako trubky při výstavbě plotu z pletiva, a drážky ve sloupcích umožňují vkládáním desek metodou suchého zdění postavit plot velmi rychle, rozhodně rychleji, než u kamenné zídky.
Nechte to raději na profesionálech
Montáž betonového plotu má snad jedinou nevýhodu, a sice jde o velmi těžké komponenty. Když totiž stavíte zeď z cihel, každá z nich váží pár kilo a berete do rukou jednu po druhé, ale u plotů z betonových dílců potřebujete mechanizaci, buď autojeřáb, anebo alespoň kladkostroj.
Proto se vyplatí zvážit výstavbu na klíč, kdy vám firma zajistí nejen montáž desek do sloupků, ale i jejich zabetonování do země, zajistí i výkopy (otvory) pro sloupky a součástí práce bude i doprava materiálu a jeho složení a také pojištění.