Nevím, zda existuje studie, která by spočítala kolikrát do roka se člověk zasměje. U někoho to bude číslo vyšší, a u někoho zase skoro nijaké. Ten, kdo vtipy úmyslně vyhledává, vymýšlí, a má rád jakýkoli žert, ten je na tom psychicky jistě lépe, než někdo, kdo o vtipy zájem nejeví, a směje se jen občas. Takový člověk se třeba nezasměje ani když…když… když mu třeba spadnou zuby do piva.
Účelem tohoto článečku nebude udělat z vás geletology, to v žádném případě, ale vypsat pár důvodů, proč je smích prý zdravý. Ne, nehledejte níže uvedené body v lékařských knihách, domnívám se, že tam nejsou.
· Zbavuje depresí
· Posiluje imunitu
· Zvyšuje hladinu energie
· Sbližuje nás s jinými
· Pomáhá s kardiovaskulárními problémy
· Snižuje krevní tlak
· Funguje proti stárnutí
A tak dále a tak dále. Ovšem, máte pravdu, klidně by se dalo napsat před každý bod slovíčko „prý“. Dalo. Ale nemuselo. Zkuste si sami stresové situace vyřešit smíchem. Já vám jednu pomůcku nabídnu. Když si na vás kdokoli „otvírá hubu“, štve vás (úředníci v kancelářích), nebo prostě jakkoli irituje, představte si jej na nočníku v růžové minikošilce s obřím dudlíkem v puse a širákem na hlavě. Předem varuji, že to může mít nežádoucí efekt, a vy už třeba na úřadě ze sebe smíchy nedostanete kloudné slovo (ověřeno praxí).
Smích pomáhá prostě proti každodennímu stresu, čtení anekdot cestou do práce je to nejlepší, co můžete udělat. Pokud ovšem nejedete do práce vlastním vozem. A usmívat se na lidi je také dobrá věc. Ti, co vám nepřejí si budou myslet, že se máte dobře a žijete si bezstarostně, a to je bude tak žrát, že se tomu zasmějete vy. Skoro na každou situaci, na každý stav, na každou věc lze pohlédnou z té veselejší stránky. Jen je třeba chtít, a zkoušet to.
Na závěr bych si dovolil citovat jednoho našeho klasika, pana Karla Čapka, který řekl. „Humor je sůl země, a kdo je dobře prosolen, uchová se dlouho čerstvý“.