Dnes jistě snad každý má v kapse hotovost bude to tak i dál? Mnoho skeptiků se domnívá, že do dvaceti let hotovost vymizí úplně. Život nám to jistě usnadní, ale jaký dopad to bude mít na světovou ekonomiku?
Hotovost lze snáze odcizit a umožňuje daňové úniky. Už se Vám jistě stalo, že jste někde zapomněli peněženku, a nebo jste někde po kapsách ztratili spoustu drobných. Když jste na zemi našli bankovku, zlepšilo Vám to náladu, ale kolik jste jich ztratili? To se Vám u elekronické platby nemůže stát. Jen si zkuste spočítat, kolik jste tak museli za svůj život ztratit drobných. Možná by to stačilo i na nový telefon, kdo ví. Jelikož u hotovosti není možné dohledat, kdy a kde jste si co koupili nebo prodali, tak je snazší i daňový únik. Ovšem když platíte elekronicky, je možné dostopovat platbu. To s sebou ale nese i nevýhodu, jelikož můžete být tímto způsobem sledováni.
Ano, většině z nás se elekronické platby zdají normální, a s tím i spojené elektronické bankovnictví. Ale co chudší lidé, kteří nemají přístup na internet, nebo si nemohou dovolit platit poplatky za vedení účtu? I když se to nezdá, těchto lidí nebude málo. Jak si tedy poradit s tímto problémem? Jelikož úplné vymizení hotovosti nebude hned zítra, tak se snad hranice chudoby pozvedne, aby bylo možné uskutečnit přechod na čistě elektonické platby. To je ovšem spíše nepravděpodobné, jelikož nemůžeme úplně předpokládat, že by se tato hranice někdy pozvedla.
Hotovost nejrychleji mizí ve skandinávských zemích. Například ve Švédsku si na peníze u většiny bank již nesáhnete. Hotovost už u nich prostě není in. Ovšem okamžité převody můžete provádět přímo z telefonu. Ve Švédsku podle průzkumu proběhne 99% plateb digitálně.
Hotovost tedy nenávratně vymizí a my tento pokrok nezastavíme. Zda je to dobře či ne, to si musíte rozhodnout sami, ale určitě to trochu zjednodužší složitou ekonomiku světa.